Technické otázky

Co je fotovoltaika na balkon?

Solární systém do 800W,tkzv.s mikrozdrojem, který nepodléhá revizní správě. Zapojí se přímo do zásuvky a generuje energii pro domácnost či kancelář.

Jak tento systém funguje?

Fotovoltaické panely generují stejnosměrný proud. K ním je třeba připojit mikrozdroj, který tento proud změní na  střídavý, obvyklý v domácnostech. Takto vyrobená elektřina se přivádí do vašich zásuvek, v důsledku čehož se Váš elektroměr otáčí pomaleji, nebo se úplně zastaví, což záleží na slunečním svitu a také na Vašem chování.

Kam mohu tento systém připojit?

Systém je možno připojit všude, kde lze vhodně umístit solární panely, tedy např na balkon, na chatu, do kanceláře apod.

Co když elektřinu nespotřebuji?

Vzhledem ke špatné legislativě v ČR, je třeba do systému zapojit hlídací relé, které zabrání přetokům do sítě, za což by Vás mohl dodavatel elektřiny paradoxně pokutovat. Proto je nutné na třífázové přípojce používat systém pouze na jedné fázi a spotřebiče na ní. Kdo má fázi jen jednu, může systém používat na všechny spotřebiče zapojené na ní. /pro informaci, v Německu toto nikdo neřeší, tím pádem můžete mít přetoky jaké chcete/

Jakou část své spotřeby mohu pokrýt?

To záleží na slunečním svitu během dne a na Vaši spotřebě. U 400W sady pokryjete běžnou spotřebu lednice, pračky, myčky, malého bojleru apod. U 800W spotřebu velkého bojleru a dalších spotřebičů.

Kolik můžu ročně ušetřit?

To se nedá nikdy zcela přesně říci, je třeba získat předem informace o tom, na jakou světovou stranu máte např. balkon, jakou máte spotřebu a jaké máte doma spotřebiče. V systému s bojlerem můžete ušetřit v ideálním případě dle ceníku Eon 15 tis. ročně. U malých systémů bez bojleru je to v ideálním případě až 9 tis. ročně.

Jakou mám na systém záruku?

Na kompletní systém poskytujeme výrobcem danou záruku 12 let.

Jak systém nainstaluji?

Systém Vám přivezeme a odborně namontujeme včetně kontroly elektrikářem. Cena setu je tedy včetně dopravy a odborné montáže.

Co znamená označení WP?

Označení WP-Watt Peak je maximální možný elektrický výkon solárního modulu za ideálních podmínek.

Jak bude zapojen systém z balkonu do bytu?

Systém je třeba zapojit do zásuvky. Tedy, kdo má zásuvku na balkoně nebo na terase, nemusí nic řešit. Ostatním je třeba provrtat díru pro kabeláž z balkonu do bytu, abychom se dostali k zásuvce.

Mohu si sám měřit generovanou energii?

Ano, stačí si zakoupit měřič /ceny do 1000,-Kč/ a můžete si sami měřit množství energie, kterou generujete. Měřič Vám po objednání dodáme i se systémem, nebo si jej můžete zakoupit zvlášť později.

Jaká je objednací doba?

Vzhledem k velkému zájmu je třeba počítat s dodáním cca 2 měsíce.

Musím žádat někoho o povolení?

Fotovoltaiku můžeme nově umisťovat i na balkon apod. Zapojení definuje vyhláška a §16, přičemž doporučujeme si vyhlášku prostudovat. Obecně jde o nahlášení připojení Vašemu dodavateli energie, přičemž ze zkušenosti víme, že každý dodavatel má k připojení jiné stanovisko. Tedy, každý si vykládá vyhlášku jinak. Pokud bydlíte v pronájmu, doporučujeme konzultaci s majitelem bytu, nebo správcem domu.

Jaké musí mít systém certifikáty?

Co se týká certifikátů a shody, musí mikroměniče splňovat stejné normy jako běžné elektrické spotřebiče. Vedle těchto standartních norem musí mikroměniče v ČR splňovat platnou normu pro generátory elektrické energie EN 504 38.

Je systém bezpečný?

Bezpečnost je dána splněním norem v ČR, ale i tím, že mikroměniče jsou už z principu bezpečnější než velké centrální měniče. Každý měnič je totiž vybaven vstupem v rozsahu napětí solárního panelu, tj. max 48 V, kdy bezpečné napětí je až do 50 V. Na výstupu je pak již rovnou nízké střídavé napětí 230 V. Z toho vyplývá výrazně vyšší zabezpečení proti úrazu elektrickým proudem.

Kde si vypočítám jak u mne svítí slunce?

Sílu slunečního záření na Vaši adrese si můžete vypočítat na https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP.